Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

PogodaTeneryfa

 Opis | Mapa | Zdjęcia | Filmy | Atrakcje

Powierzchnia: 2034,38 km2
Długość wybrzeża: 398,18 km
Populacja: 998 680 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Pico del Teide 3718 m
Stolica: Santa Cruz de Tenerife

Największa i najludniejsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ma 2034 km2 powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Wyróżnia się przede wszystkim nadal aktywnym wulkanem El Teide, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii (3718 m n.p.m.). Okolice wulkanu stanowi Park Narodowy Teide z przepięknymi krajobrazami wulkanicznymi, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
El Teide dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. Na bardziej komercyjnym południu jest zazwyczaj cieplej o 2-3 stopnie. Tutaj zadomowiła się masowa turystyka, ogromne sieciowe hotele i tysiące turystów. Cały ten kosmopolityczny tygiel kłębi się wokół dwóch ośrodków: Playa de Las Americas oraz Los Cristianos. Na południu ciężko o spokojna, klimatyczna plażę. Atrakcji dla przeciętnego turysty jest jednak mnóstwo. Jeden z największych na świecie aquaparków Siam Park czy też często oferowane rejsy statkiem w poszukiwaniu delfinów i wielorybów, to główne rozrywki jakie znajdziemy na słonecznym południu.
Północ to więcej chmur, zieleni... Zdecydowanie też więcej ciekawych do zwiedzenia miejsc (Masca, płw.Teno, Garachico, Cueva del Viento, Taganana czy Benijo). Amatorów rozrywki z pewnością usatysfakcjonuje oferta, jaka znajda w Loro Parque - ogromnym ogrodzie zoologicznym w Puerto de la Cruz. Pokazy tresury orek, delfinów, papug czy też lwów morskich w połączeniu z możliwością obcowania z wieloma innymi gatunkami zwierząt powodują, że na odwiedziny Loro Parque należy przeznaczyć większa część dnia.
Miłośników pieszych wędrówek z pewnością urzeknie masyw górski Anaga na północno-wschodnim krańcu wyspy. Wędrować tam można godzinami, koniecznie rezerwując czas na zwiedzenie urokliwych okolic wioski Taganana oraz przepięknych widoków klifów i przybrzeżnych skał w Benijo. Uczulamy jednak na kiepskie oznakowanie pieszych szlaków oraz dróg. Krajobraz szybko jednak zrekompensuje nam te niedogodności...
Amatorzy zabytków z pewnością powinni odwiedzić stolicę wyspy, Santa Cruz de Tenerife z kościołem Nuestra Senora de la Concepcion z 1502 roku oraz leżące tuż obok miasto La Laguna, którego starówka w 1999 roku została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

photography by Jarek Jasinski

 

Aktualności

Partnerzy