Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

PogodaFuerteventura

 Opis | Mapa | Zdjęcia | Filmy | Atrakcje

Powierzchnia: 1659,74 km2
Długość wybrzeża: 304 km
Populacja: 106 456 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Pico de la Zarza 807m
Stolica: Puerto del Rosario

Fuerteventura - druga co do wielkości wyspa archipelagu, znajduje się 100 kilometrów od wybrzeża Afryki.
Posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże (jest ich ponad 150). Najsłynniejszą z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.
Najważniejsze ośrodki turystyczne to Corralejo na północy, Caleta del Fuste i Costa Calma w środkowej części wyspy oraz Morro del Jable na południu. O ile w Corralejo i Caleta del Fuste spotkamy głównie gości angielsko języcznych, to w Morro del Jable i Costa Calma słychać przeważnie język niemiecki... Wszystkie te miejscowości zapewniają turystom wszelkie możliwe atrakcje. Naszym jednak zdaniem najciekawiej jest na południu, gdzie oprócz licznych hoteli możemy też zobaczyć jak żyją rodowici Kanaryjczycy. Morro del Jable posiada piękną, szeroką plażę ze złotym piaskiem i kilka bardzo dobrych restauracji w starszej części miasteczka. Blisko stąd do wioski Cofete położonej nad plażą Playa de Cofete - chyba najpiękniejszym zakątkiem Fuerteventury. Góry dochodzą tutaj prawie do samej plaży, która ciągnie się wraz z sąsiednią Playa de Barvolento na dobre 24 kilometry. Podczas spaceru jest duża szansa, że jedynymi istotami, które spotkamy będą krzykliwe zazwyczaj mewy. W okolicy Cofete warto odwiedzić willę wybudowaną w 1946 roku przez niemieckiego inżyniera - uciekiniera z III Rzeszy po klęsce hitlerowskich Niemiec.
Villa Winter to miejsce okryte licznymi legendami i zdecydowanie warte zobaczenia.
Kolejna perełka Fuerteventury jest Playa de Sotavento ciągnąca się wraz z sąsiednimi plażami na ok.22 kilometry z drobnym, białym piaskiem tworzącym małe laguny pośród intensywnego turkusu Oceanu Atlantyckiego.
To ulubione miejsce naturystów i surferów. Jedni i drudzy maja tutaj słońce, wiatr, wodę i piasek a przede wszystkim wystarczająco dużo miejsca dla swobodnego oddawaniu się swojemu hobby.
Interior Fuerteventury to przede wszystkim dwie urocze miasteczka. Pajara - szczycząca się kościołem Iglesia de Nuestra Senora de la Regla z 1687 roku. Ciekawostką jest fronton, wyrzeźbiony w czerwonym kamieniu, na którym są widoczne motywy kultury azteckiej. Ajuy to z kolei malutka rybacka osada z plażą pokrytą czarnym piaskiem. Nieopodal wioski możemy trafić na dwie ogromne jaskinie wyżłobione przez wodę. Prowadzi do nich wąska ścieżka wykuta w stromym klifie.
Betancuria to pierwsza stolica wyspy. Niegdyś główne miasto Fuerteventury, dzisiaj to dwie ulice i centralnie położony plac, na którym stoi kościół Iglesia de Santa Maria zbudowany w 1691 roku. Jadąc na północ wyspy trafimy do miasteczka Corralejo, obok którego na odcinku ponad 10 km rozciągaja się piękne białe wydmy w Parque Natural Dunas de Corralejo.
Reasumując, Fuerteventura to wyspa głównie dla tych, którzy uwielbiają samotne plażowanie oraz długie samotne wędrówki. Nie można jednak zapominać, że główne ośrodki turystyczne na wyspie oferują przyjezdnym pełna gamę atrakcji i rozrywek dla całej rodziny. 

 

photography by Jarek Jasinski

 

Aktualności

Partnerzy