Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

PogodaEl Hierro

 Opis | Mapa | Zdjęcia | Filmy | Atrakcje

Powierzchnia: 278 km2
Długość wybrzeża: 107,5 km
Populacja: 10995 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Malpaso 1501m
Stolica: Valverde

El Hierro to najmniejsza z należącego do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest równocześnie najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy. Geologicznie, wyspa jest dość młoda, dzięki czemu zachowała dziewiczy górzysty charakter, a jej powierzchnia wciąż pokryta jest zastygłą lawą. Niegdyś uważana za kraniec świata, przez Cabo de Orchilla - miejsce gdzie dziś stoi latarnia morska, do 1884 r. przebiegał południk zerowy.
Na El Hierro nie ma masowej turystyki, o co dbają lokalne władze, chcące zachować oryginalny charakter wyspy.
Docierają tutaj raczej podróżnicy o większej świadomości, wiedzący doskonale, czego mogą się spodziewać po "Wyspie Południkowej"...
W 2000 roku El Hierro została ogłoszona Światowym Rezerwatem Biosfery.
Klimat, jak wszędzie na Wyspach Kanaryjskich jest łagodny, z tendencja do gorącego południa oraz chłodniejszej północy. Spowodowane jest to, podobnie jak na Teneryfie - wysokim pasmem górskim, dzielącym wyspę na dwie strefy klimatyczne. 
Większa część wybrzeża wyspy to strome, wysokie klify. El Hierro może jednak pochwalić się dwiema pięknymi plażami: El Verodal (na północy) i Las Playas (na południu). Brak piaszczystych plaż na wyspie mogą nieco zrekompensować tzw. charcos - naturalne baseny z woda morska, zbudowane specjalnie z myślą o turystach.
El Hierro to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tutaj wiele dobrze oznakowanych szlaków do turystyki pieszej, na których ustawiono specjalne tablice informacyjne dla piechurów.
Wyspa jest również znana jako doskonałe miejsce do nurkowania. Najbardziej znanym ośrodkiem dla tego typu aktywności jest Reserva Marinade El Mar de Las Calmas usytuowana na zachód od La Restingi.
Stolica El Hierro, Valverde to senne, małe miasteczko położone na dosyć stromym wzgórzu. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić osiemnastowieczny kościół Iglesia Nuestra Senora de la Concepcion oraz muzeum etnograficzne Casa de las Quinteras.
Okolice wyspy El Hierro sa znane z silnej aktywności sejsmicznej. Całkiem niedawno, w wyniku erupcji podwodnego wulkanu z Oceanu wyłonił się nowy kawałek lądu...

 

   

zdjęcia - www.turismodecanarias.com

Aktualności

Partnerzy