Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

PogodaWyspy Kanaryjskie

Fuerteventura La Gomera | Gran Canaria | El Hierro | Lanzarote | La Palma Teneryfa

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

Historia:

Historia wysp sięga czasów starożytnych. Wyspy Kanaryjskie  znane jako Wyspy Szczęśliwe, miejsce gdzie nie ma zmartwień i trosk, uważane były za pozostałości Atlantydy – legendarnego kontynentu, który zatonął w odmętach Oceanu Atlantyckiego. W roku 500 p.n.e. przybyli tutaj Berberowie, którzy jako pierwsi osiedlili się na wyspie. Około roku 200 naszej ery, słynny uczony Ptolemeusz wyznaczył pierwszy południk, za którego położenie przyjął małą sąsiednią wyspę El Hierro, która w tamtych czasach uważana była za ostatni poznany skrawek ziemi, za nią kończył się znany świat. W 1312 roku kapitan Lancelotto dopłynął do najbardziej wysunietęj na północ wyspy archipelagu – od jego nazwiska nazwano ją Lanzarote.  1 czerwca 1402 do wysp dobił rycerz Jean de Bethencourt i zajął 
La Graciosę i w kilka lat podbił praktycznie wszystkie wyspy, oprócz La Palmy i Teneryfy, które broniły się przed najazdem prawie do końca XV wieku. Od końca XVII wyspy były nazywane „wyspami wina”, zatrzymywało się tu większość statków na ostatni przystanek w drodze do Ameryki. Wiek XVI
i XVII natomiast to okres ataków piratów i handlarzy niewolników, w tym czasie zbudowano wiele zamków i twierdz, które broniły dostępu do portów. 
W 1821 roku Wyspy Kanaryjskie zostały prowincją Hiszpanii ze stolicą w Santa Cruz na Teneryfie, a w 1982 roku uzyskały status regionu autonomicznego. Od 1986 roku Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej.

Klimat:

Oceaniczno-subtropikalny, z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi opadami, zależnymi od wyspy i jej strefy oraz wysokości nad poziomem morza. Różnica w temperaturach w sierpniu i styczniu wynosi zaledwie 5 stopni. Występują też znaczne różnice w temperaturze i pogodzie między północną i południową częścią każdej z wysp, miłośnikom słońca polecamy znacznie cieplejsze południe.

Kuchnia:

Typowe dania na Wyspach Kanaryjskich to papas arrugadas, gofio, mojos i wina ze szczepu malvasia. Mojo to sos o mocnym, czosnkowym smaku. W zależności od składników może być czerwony (rojo), zielony (verde). Papas arrugadas – okrągłe, małe ziemniaki gotowane w morskiej wodzie. Serwuje się je podobnie jak u nas gotowane ziemniaki, tyle że bez obierania. Podstawę potrawy zwanej gofio stanowią pieczone ziarna jęczmienia, kukurydzy lub pszenicy mielone na delikatną, bogatą w błonnik mąkę. Do wielu potraw dodaje się je zamiast chleba. Stosunkowo często spotykanym gatunkiem mięsa w kuchni kanaryjskiej jest królik (conejo). Podaje się go z pikantnym sosem mojo picon oraz ziemniakami papas arrugadas. Do przygotowywania potraw używa się oliwę z oliwek. Ropa vieja to z kolei potrawa z kurczaka i wołowiny oraz fasoli. Sancocho to suszona ryba gotowana ze słodkimi ziemniakami, cebulą i czosnkiem.  Bardzo często do wielu potraw dodawany jest szafran. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich serwują również typowe dania hiszpańskie: paellę i tortillę. Warto spróbować specjału z Fuerteventury - sera z koziego mleka, zwanego majorero o niezwykle oryginalnym smaku.

Gospodarka:

Główną gałęzią gospodarki jest turystyka. Istotną rolę odgrywa też rolnictwo - z Wysp Kanaryjskich eksportuje się m.in. banany i pomidory. Stosuje się specjalne ulgi dla inwestorów oraz niskie stawki podatków.Niskimi podatkami akcyzowymi objęte są paliwa, perfumy, alkohol i wyroby tytoniowe. Cena benzyny E95 na jest niska i kształtuje się na poziomie 1,05€ (styczeń 2013).

Podstawowe zwroty po hiszpańsku:

- Buenos dias Dzień dobry (rano)
- Buenos tardes Dzień dobry (po południu)
- Buenas noches Dobry wieczór/Dobranoc
- Hola  Cześć
- Hasta la vista Do zobaczenia
- Adios Żegnaj
- Gracias Dziękuję
- Por favor Proszę
- Soy de Polonia Jestem z Polski
- Habla ingles? Mówisz po angielsku?
- No comprendo Nie rozumiem
- Cuanto cuesta? Ile to kosztuje?

Aktualności

Partnerzy