Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura Lanzarote Teneryfa Gomera Gran Canaria La Palma El Hierro Mapa Wysp Kanaryjskich

PogodaKtórą wyspę wybrać?

Powierzchnia: 2034,38 km2
Długość wybrzeża: 398,18 km
Populacja: 998 680 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Pico del Teide 3718 m
Stolica: Santa Cruz de Tenerife

TENERYFA

Największa i najludniejsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ma 2034 km2 powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Wyróżnia się przede wszystkim nadal aktywnym wulkanem El Teide, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii (3718 m n.p.m.). Okolice wulkanu stanowi Park Narodowy Teide z przepięknymi krajobrazami wulkanicznymi, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
El Teide dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne. Na bardziej komercyjnym południu jest zazwyczaj cieplej o 2-3 stopnie. Tutaj zadomowiła się masowa turystyka, ogromne sieciowe hotele i tysiące turystów. Cały ten kosmopolityczny tygiel kłębi się wokół dwóch ośrodków: Playa de Las Americas oraz Los Cristianos. Na południu ciężko o spokojna, klimatyczna plażę. Atrakcji dla przeciętnego turysty jest jednak mnóstwo. Jeden z największych na świecie aquaparków Siam Park czy też często oferowane rejsy statkiem w poszukiwaniu delfinów i wielorybów, to główne rozrywki jakie znajdziemy na słonecznym południu.
Północ to więcej chmur, zieleni... Zdecydowanie też więcej ciekawych do zwiedzenia miejsc (Masca, płw.Teno, Garachico, Cueva del Viento, Taganana czy Benijo). Amatorów rozrywki z pewnością usatysfakcjonuje oferta, jaka znajda w Loro Parque - ogromnym ogrodzie zoologicznym w Puerto de la Cruz. Pokazy tresury orek, delfinów, papug czy też lwów morskich w połączeniu z możliwością obcowania z wieloma innymi gatunkami zwierząt powodują, że na odwiedziny Loro Parque należy przeznaczyć większa część dnia.
Miłośników pieszych wędrówek z pewnością urzeknie masyw górski Anaga na północno-wschodnim krańcu wyspy. Wędrować tam można godzinami, koniecznie rezerwując czas na zwiedzenie urokliwych okolic wioski Taganana oraz przepięknych widoków klifów i przybrzeżnych skał w Benijo. Uczulamy jednak na kiepskie oznakowanie pieszych szlaków oraz dróg. Krajobraz szybko jednak zrekompensuje nam te niedogodności...
Amatorzy zabytków z pewnością powinni odwiedzić stolicę wyspy, Santa Cruz de Tenerife z kościołem Nuestra Senora de la Concepcion z 1502 roku oraz leżące tuż obok miasto La Laguna, którego starówka w 1999 roku została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

photography by Jarek Jasinski

 

Powierzchnia: 1659,74 km2
Długość wybrzeża: 304 km
Populacja: 106 456 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Pico de la Zarza 807m
Stolica: Puerto del Rosario

FUERTEVENTURA

Fuerteventura - druga co do wielkości wyspa archipelagu, znajduje się 100 kilometrów od wybrzeża Afryki.
Posiada najdłuższą linię brzegową i naturalne, szerokie plaże (jest ich ponad 150). Najsłynniejszą z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której corocznie odbywają się międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu.
Najważniejsze ośrodki turystyczne to Corralejo na północy, Caleta del Fuste i Costa Calma w środkowej części wyspy oraz Morro del Jable na południu. O ile w Corralejo i Caleta del Fuste spotkamy głównie gości angielsko języcznych, to w Morro del Jable i Costa Calma słychać przeważnie język niemiecki... Wszystkie te miejscowości zapewniają turystom wszelkie możliwe atrakcje. Naszym jednak zdaniem najciekawiej jest na południu, gdzie oprócz licznych hoteli możemy też zobaczyć jak żyją rodowici Kanaryjczycy. Morro del Jable posiada piękną, szeroką plażę ze złotym piaskiem i kilka bardzo dobrych restauracji w starszej części miasteczka. Blisko stąd do wioski Cofete położonej nad plażą Playa de Cofete - chyba najpiękniejszym zakątkiem Fuerteventury. Góry dochodzą tutaj prawie do samej plaży, która ciągnie się wraz z sąsiednią Playa de Barvolento na dobre 24 kilometry. Podczas spaceru jest duża szansa, że jedynymi istotami, które spotkamy będą krzykliwe zazwyczaj mewy. W okolicy Cofete warto odwiedzić willę wybudowaną w 1946 roku przez niemieckiego inżyniera - uciekiniera z III Rzeszy po klęsce hitlerowskich Niemiec.
Villa Winter to miejsce okryte licznymi legendami i zdecydowanie warte zobaczenia.
Kolejna perełka Fuerteventury jest Playa de Sotavento ciągnąca się wraz z sąsiednimi plażami na ok.22 kilometry z drobnym, białym piaskiem tworzącym małe laguny pośród intensywnego turkusu Oceanu Atlantyckiego.
To ulubione miejsce naturystów i surferów. Jedni i drudzy maja tutaj słońce, wiatr, wodę i piasek a przede wszystkim wystarczająco dużo miejsca dla swobodnego oddawaniu się swojemu hobby.
Interior Fuerteventury to przede wszystkim dwie urocze miasteczka. Pajara - szczycząca się kościołem Iglesia de Nuestra Senora de la Regla z 1687 roku. Ciekawostką jest fronton, wyrzeźbiony w czerwonym kamieniu, na którym są widoczne motywy kultury azteckiej. Ajuy to z kolei malutka rybacka osada z plażą pokrytą czarnym piaskiem. Nieopodal wioski możemy trafić na dwie ogromne jaskinie wyżłobione przez wodę. Prowadzi do nich wąska ścieżka wykuta w stromym klifie.
Betancuria to pierwsza stolica wyspy. Niegdyś główne miasto Fuerteventury, dzisiaj to dwie ulice i centralnie położony plac, na którym stoi kościół Iglesia de Santa Maria zbudowany w 1691 roku. Jadąc na północ wyspy trafimy do miasteczka Corralejo, obok którego na odcinku ponad 10 km rozciągaja się piękne białe wydmy w Parque Natural Dunas de Corralejo.
Reasumując, Fuerteventura to wyspa głównie dla tych, którzy uwielbiają samotne plażowanie oraz długie samotne wędrówki. Nie można jednak zapominać, że główne ośrodki turystyczne na wyspie oferują przyjezdnym pełna gamę atrakcji i rozrywek dla całej rodziny. 

photography by Jarek Jasinski

 

Powierzchnia: 845,9 km2
Długość wybrzeża: 213 km
Populacja: 127 457 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Peñas del Chache 671 m
Stolica: Arrecife

LANZAROTE

Lanzarote - położona na Oceanie Atlantyckim ok. 125 km od wybrzeży Maroka i 1000 km od Półwyspu Iberyjskiego. Jest wyspą wysuniętą najbardziej na północ i wschód w archipelagu. Często nazywana "wyspą wulkanów". 

Posiada specyficzny, wulkaniczny krajobraz. Większą część powierzchni Lanzarote pokrywa zastygła lawa, nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Jej powierzchnia w większości utworzona jest przez lawę wulkaniczną. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 roku.

Zachwyca egzotyczną urodą wulkanicznych krajobrazów, kolorami nieba, zalanymi słońcem plażami, intensywnym błękitem oceanu i elegancją miejscowego budownictwa. Władze wyspy pilnują, aby Lanzarote nie przypominało blokowiska. Nie ma tu więc wysokich hoteli i tętniących nocnym życiem centrów rozrywkowych.

Klimat Lanzarote, podobnie jak całych Wysp Kanaryjskich, jest łagodny, określany mianem „wiecznej wiosny”. Oznacza to brak wyraźnie zróżnicowanych pór roku, z niewielkimi wahaniami średniej temperatury w ciągu roku (od 18°C zimą, do 24°C latem).

photography by Jarek Jasinski

 

Powierzchnia: 1600 km2
Populacja: 802 247 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Pico de Las Nieves 1949m
Stolica: Las Palmas de Gran Canaria

GRAN CANARIA

Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą, a Fuerteventurą. Jest trzecią co do wielkości i drugą co do ludności wyspą archipelagu. Znajduje się na 28º szerokości północnej i 15º 35' długości zachodniej. Posiada miano "kontynentu w miniaturze" dzięki swojej różnorodności klimatycznej, różnicom geograficznym oraz zróżnicowanej florze i faunie. Stolicą jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Gran Canaria ma okrągły kształt z masywem górskim pochodzenia wulkanicznego w centrum. Najwyższy punkt wyspy to Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.). Oprócz stolicy, głównym centrum turystycznym wyspy są trzy połączone miejscowości - Maspalomas, Playa de Ingles i San Agustin. Składają się głównie z infrastruktury hotelowej, ilość turystów wielokrotnie przewyższa ilość mieszkańców. Maspalomas znane jest ze swojego ekosystemu wydmowego, często odwiedzanego, którego przetrwanie jest niestety zagrożone poprzez rozwój urbanistyczny przeszkadzający odtwarzaniu się wydm. Druga strefa turystyczna leży na zachód od Maspalomas i obejmuje miejscowości Arguineguin, Puerto Rico i Puerto de Mogan oraz znajdujące się między nimi osiedla hotelowe Patalavaca, La Verga, Amadores i Taurito.

Na Gran Canarii istnieją różnego rodzaju plaże. Stanowią magnes przyciągający od wielu pokoleń odwiedzających z tysięcy miejsc na ziemi. Są plaże bardzo uczęszczane i popularne, tak jak długie pasmo piasku w Maspalomas. Rozległy pas jasnego piasku pomiędzy Playa del Inglés a podnóżem wyniosłej latarni morskiej Maspalomas, wypełniony jest pustynnym krajobrazem wydm schodzących do południowego wybrzeża wyspy. Na samym południu istnieje kolejne długie pasmo plaż. Są wśród nich plaże o spokojnych wodach, jak San Agustín, plaża Amadores, czy też maleńka plaża w Puerto de Mogán. Jeśli ktoś preferuje plażowy zgiełk i ożywienie, znajdzie to wszystko w kurorcie turystycznym Puerto Rico. Południe Gran Canarii posiada mnóstwo maleńkich plaż. Wszystkie z nich cieszą się piękną pogodą praktycznie przez okrągły rok. Niektóre są bardziej turystyczne z siecią infrastruktury dla plażowiczów, inne natomiast stanowią zaciszne miejsce ucieczki dla tych, którzy chcą odpocząć w odosobnieniu. Plaże w północnej części wyspy posiadają właśnie taki charakter. Można tu znaleźć małe osady rybackie jak Agaete, doskonałe miejsce na krótką ucieczkę przed zgiełkiem życia codziennego. Stolica wyspy, Las Palmas de Gran Canaria również położona na północy znajdziemy kosmopolityczną plażę Las Canteras. To kilkukilometrowa plaża miejska, przyciągająca setki miłośników kąpieli morskiej i surfingu.

 

Powierzchnia: 278 km2
Długość wybrzeża: 107,5 km
Populacja: 10995 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Malpaso 1501m
Stolica: Valverde

EL HIERRO

El Hierro to najmniejsza z należącego do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest równocześnie najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy. Geologicznie, wyspa jest dość młoda, dzięki czemu zachowała dziewiczy górzysty charakter, a jej powierzchnia wciąż pokryta jest zastygłą lawą. Niegdyś uważana za kraniec świata, przez Cabo de Orchilla - miejsce gdzie dziś stoi latarnia morska, do 1884 r. przebiegał południk zerowy.
Na El Hierro nie ma masowej turystyki, o co dbają lokalne władze, chcące zachować oryginalny charakter wyspy.
Docierają tutaj raczej podróżnicy o większej świadomości, wiedzący doskonale, czego mogą się spodziewać po "Wyspie Południkowej"...
W 2000 roku El Hierro została ogłoszona Światowym Rezerwatem Biosfery.
Klimat, jak wszędzie na Wyspach Kanaryjskich jest łagodny, z tendencja do gorącego południa oraz chłodniejszej północy. Spowodowane jest to, podobnie jak na Teneryfie - wysokim pasmem górskim, dzielącym wyspę na dwie strefy klimatyczne. 
Większa część wybrzeża wyspy to strome, wysokie klify. El Hierro może jednak pochwalić się dwiema pięknymi plażami: El Verodal (na północy) i Las Playas (na południu). Brak piaszczystych plaż na wyspie mogą nieco zrekompensować tzw. charcos - naturalne baseny z woda morska, zbudowane specjalnie z myślą o turystach.
El Hierro to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tutaj wiele dobrze oznakowanych szlaków do turystyki pieszej, na których ustawiono specjalne tablice informacyjne dla piechurów.
Wyspa jest również znana jako doskonałe miejsce do nurkowania. Najbardziej znanym ośrodkiem dla tego typu aktywności jest Reserva Marinade El Mar de Las Calmas usytuowana na zachód od La Restingi.
Stolica El Hierro, Valverde to senne, małe miasteczko położone na dosyć stromym wzgórzu. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić osiemnastowieczny kościół Iglesia Nuestra Senora de la Concepcion oraz muzeum etnograficzne Casa de las Quinteras.
Okolice wyspy El Hierro sa znane z silnej aktywności sejsmicznej. Całkiem niedawno, w wyniku erupcji podwodnego wulkanu z Oceanu wyłonił się nowy kawałek lądu...

 

Powierzchnia: 378 km2
Populacja: 19580 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Garajonay 1487m

LA GOMERA

La Gomera może zachwycić każdego. Wulkaniczne występy skalne, jary, skalne stożki, a głownie bujna roślinność, tworzą tutaj osobliwy klimat. Jedna trzecia wyspy podlega ochronie i jest wpisana do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Główną atrakcją La Gomery jest, położony w centrum, Park Narodowy Garajonay. Możemy w nim obserwować zjawisko zwane „morzem chmur”, którego przyczyną jest duża wilgotność tego obszaru, a drzewa zdają się być spowite mgłą. Zobaczymy tutaj drzewa laurowe, mchy i porosty oraz innych 450 gatunków roślin. Tam, gdzie przez gęste korony drzew dostanie się słońce, kwitną rośliny w niewiarygodnych kolorach. Wyspa zawsze podziwiana była dzięki swoim lasom. Około 400 gatunków wymarłych na innych kontynentach drzew to duma mieszkańców.

La Gomera jest idealnym miejscem na wakacje dla tych, którzy pragną spokoju i kontaktu z dziką naturą. Dla miłośników pieszych wycieczek przygotowano ponad 200 km dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, zachęcających do odbywania długich spacerów zielonymi dolinami oraz stromymi, skalnymi zboczami.
Na wschodnim wybrzeżu La Gomery znajduje się stolica wyspy. San Sebastian było zbudowane w czasach pobytu Krzysztofa Kolumba. We wrześniu 1492 roku tutaj uzupełniał swoje zapasy i udawał się w dalsza podróż, której celem było odkrycie nowego kontynentu. 

 

Powierzchnia: 708 km2
Długość wybrzeża: 304 km
Populacja: 86528 mieszkańców
Najwyższy szczyt: Rogue de Los Muchachos 2426m
Stolica: Santa Cruz de La Palma

LA PALMA

Nazywana również La Isla Verde (Zielona Wyspa) lub La Isla Bonita (Piękna Wyspa). 

Te zwyczajowe nazwy świetnie charakteryzują La Palmę. Wspaniała, niezwykle różnorodna przyroda i zapierające dech w piersiach widoki gwarantują niezapomniane przeżycia. Sprzyjające warunki klimatyczne spowodowały, że możemy tutaj podziwiać przepiękną przyrodę pełną roślin i drzew. Na wyspie turystyka nie rozwinęła się jeszcze tak, jak choćby na sąsiedniej Teneryfie, co pozwala prawdziwie odpocząć z dala od zgiełku. Na wyspie rosną bananowce i dużo innych drzew owocowych, sosny i oczywiście palmy. Wśród drzew żyją muflony, a także można spotkać dzikie króliki. Uroda terenu sprzyja rolnictwu, uprawia się tutaj tytoń. Wyjątkowo smakuje miejscowy miód i słynne wino. Jeżeli chcemy spotkać się z dziewiczą przyrodą, to należy odwiedzić Parque Nacional de la Caldera de Taburiente. Oprócz wulkanu Tenequia i jaskini Cueva Bonita, natrafimy tutaj na bujną zieleń, źrodła, rzeki i rzeczki. Jest okazja, by zwiedzić największy wulkaniczny krater na świecie. Caldera de la Taburiente ma średnicę 9 km i głębokość 770 m. Godna zwiedzenia jest też stolica wyspy Santa Cruz de la Palma. Malownicze uliczki, zakamarki, werandy i balkony, to ulubione miejsca Krzysztofa Kolumba. Na placu Plaza de Espaňa jest kościół z XV wieku Iglesia el Salvador. Interesujące jest muzeum morsko-historyczne, które znajduje się w żaglowcu. Miłośnicy podglądania ciał niebieskich mogą miło spędzić czas na najwyższym punkcie La Palmy, które zdaniem astronomów jest do tego celu jednym z najlepszych miejsc na świecie. Z tego względu na Roque de los Muchachos zbudowano obserwatorium.

 

Aktualności

Partnerzy